Česká republika

Philips vybral prvního adepta, který možná poletí do vesmíru!

duben 17, 2015

V neděli 12. dubna se na pražském Zličíně konalo první kolo semifinálového výběru v pořadí druhého Čecha, který se příští rok podívá ve spolupráci se společností Philips do kosmu. Kandidátů nakonec přišlo pouze sedm, neboť se ukázalo, že jim chybí zejména jazyková vybavenost. Nebylo to jednoduché, kandidáti si museli projít pod dohledem zkušených instruktorů pilotování bojové stíhačky F16, na čas projet simulující dráhu vozítkem z Marsu, vyřešit zapeklitý elektrický obvod a také podstoupit znalostní IQ test a v neposlední řadě také obtížný test z angličtiny. Dále se testovala také fyzická zdatnost soutěžících na Aerotrimu a v překážkovém běhu.

 

Během vyčerpávajícího dne bylo pro soutěžící připraveno občerstvení a zázemí centra reálných simulátorů. Na speciální G-camp byli kromě soutěžících pozváni i vybraní zástupci médií z Blesku a Práva, kteří si mohli vyzkoušet připravené disciplíny. K dispozici na rozhovory jim byl i armádní pilot, major Tomáš Merta. Během polední pauzy se instruktoři shodli na vítězi semifinálového kola: učiteli tělesné výchovy Lukáši Fialovi 30, který vyhrál překvapivě s obrovským náskokem před ostatními soutěžícími i přesto, že byl během semifinálového výběru indisponován zlomeninou ruky.

 

Letenka do vesmíru pro vítěze

Tři nejlepší semifinalisté postoupí i se svými bodovými zisky z G-campů do květnového finále, poslední překážky ke splnění vesmírného snu. Z něho vzejde vítěz, vybraný odbornou porotou, který jako druhý Čech v historii poletí v průběhu roku 2016 do vesmíru. Ostatní finalisté se stanou náhradníky vesmírného letu.

 

Jedinečný zážitek na celý život

Hlavní cena soutěže o let do vesmíru je sérií zážitků, které si výherce bude pamatovat po celý život. Letiště pro lety do vesmíru je umístěno na karibském ostrově Curacao. Tento ostrov je ideální díky stabilnímu dobrému počasí a také kvůli vizuálním zážitkům, které nabízí pohled na magicky modré moře a bílé písčité pláže. Tuto podívanou si posádka užije až při cestě zpátky. Vzlétání bude náročnější, protože se při něm obrovskou rychlostí vystoupá kolmo vzhůru a během minuty letoun překročí rychlost zvuku! Vše kolem už lze vnímat jen jako rozmazanou barevnou čáru. „Vrcholu dráhy ve výšce 100 km by měl letoun dosáhnout během 4 minut! Posádka tedy zažije doslova autentický zážitek kosmického raketového startu,“ říká odborný garant Philips Space Challenge Pavel Toufar.

 

Nejdřív je trénink…

Ještě než do něj vítěz soutěže usedne, bude muset projít vesmírným tréninkem. Instruktoři ho v rámci Mission tactics zasvětí do všeho, co musí o letu do vesmíru vědět. Pak absolvuje čtyři simulace. První na tzv. Desdemona simulátoru, který velmi reálně simuluje různé přetížení, a to až do úrovně 3,3 G (při opravdovém vzletu zažije úroveň 4). Následovat bude let s instruktorem tryskáčem Albatros L39 české výroby. V G-centrifuze (odstředivce) si vyzkouší účinky přetížení a instruktoři jej naučí techniky, jak se s ním vyrovnat, a dokonce si ho užívat.

 

A konečně budoucí astronaut absolvuje Zero-G flight, tedy beztížný let, a to díky speciálně vybavenému letadlu, které simuluje nulovou gravitaci během manévru zvaného parabola. Trvá 20 sekund, ale během letu se může opakovat 20–30krát. Vítěz soutěže tak zažije stejné pocity jako astronauti a bude moci trénovat některé úkony v podmínkách beztíže. Pak již bude připraven vyrazit na cestu do vesmíru!

 

Let vesmírným speciálem společnosti XCORE Space Expeditions se uskuteční v průběhu roku 2016. Zapojit se do soutěže Philips Space Challenge bylo možné od listopadu do poloviny ledna 2015 na stránkách www.philips.cz/letdovesmiru.

 

Video z vesmírného letu

 

Další informace poskytne:

Miroslava Jozová

Ogilvy Public Relations

Tel.: +420 603 280 825                                  

E-mail: miroslava.jozova@ogilvy.com.

O společnosti Royal Philips:

Royal Philips (burzovní kódy NYSE: PHG a AEX: PHIA) je diverzifikovaná společnost, jejímž cílem je zlepšovat životy lidí prostřednictvím smysluplných inovací v oblastech zdravotní péče, spotřebitelského životního stylu a osvětlení. Společnost Philips sídlí v Nizozemsku, přičemž v roce 2013 vykázala obrat ve výši 23,3 mld. eur. Zaměstnává zhruba 113 000 osob a provozuje odbyt a služby ve více než 100 zemích. Společnost je jedničkou v oblasti péče o osoby se srdečními chorobami, akutní péče a domácí zdravotní péče, energeticky úsporných osvětlovacích řešení a nových osvětlovacích aplikací a rovněž v oblasti pánského holení a stříhání a zubní péče.

Novinky o společnosti Philips naleznete na adrese http://www.newscenter.philips.com/cz_cs.

.