Česká republika

Méně ozáření a vysoká kvalita obrazu. Nový mamograf Philips MicroDose bude už brzy i pro české nemocnice

červen 13, 2012

Výhody mamografie s nízkou dávkou ozařování budou brzy moci používat i české ženy. Philips na konferenci Prague Innovations představuje MicroDose, mamograf nové generace, který v průměru snižuje dávku ozáření o 40 %.

 

Množství záření, kterému je pacient vystaven, je mezi radiology jedno z nejdůležitějších témat. Mamograf Philips MicroDose poskytuje vynikající kvalitu obrazu a podstatně nižší dávku záření než ostatní digitální mamografy.

 

Klíčem k velmi kvalitnímu obrazu při podstatně nižších dávkách ozařování je revoluční technologie počítání fotonů. Podobně jako LED diody, které spotřebují méně energie než tradiční žárovky a zároveň svítí více, používá patentovaná technologie počítání fotonů méně radiace a přitom přináší excelentní kvalitu obrazu.

 

Rakovina prsu je hlavní typ rakoviny u žen. Podle celosvětových odhadů na ni v roce 2008 zemřelo 458 000 žen. Úspěšnost léčby se ve světě hodně liší – od 80 % v Severní Americe, Švédsku a Japonsku, přes 60 % v středně vyspělých zemích až ke 40 % v málo rozvinutých zemích[1].

 

Podle studie Světové zdravotnické organizace (WHO) je mamografické vyšetření jediná efektivní metoda. V rozvinutých zemích snižuje u žen starších 50 let úmrtnost na rakovinu prsu o ­20–30 %. V těchto zemích se vyšetření dostane 70 % žen[2].

 

Přesné a šetrné vyšetření

Philips se zařízením MicroDose přináší revoluci do mamografie tím, že poskytuje pohodlnější a rychlejší proceduru s menší dávkou záření. Technologie počítání fotonů přináší vynikající obraz s hladinou záření o 18–50 % nižší[3] v porovnání se staršími digitálními mamografickými systémy. Průměrně je hladina záření nižší o 40 %.

 

Mamografie MicroDose je navržena tak, aby poskytovala rychlé vyšetření prsu s nízkou dávkou ozařování, které ženy ocení. Nemocnice, které se vybaví mamografií Philips MicroDose, budou svým pacientům moci poskytnout rychlost a pohodlí šetrnějšího vyšetření, která zabere méně než pět minut. Jednoduchá, rychlá a přesná procedura jim tak pomůže odlišit jejich služby v oblasti ženské zdravotní péče.

 

Philips se ženské zdravotní péči věnuje komplexně. MicroDose je součástí portfolia pokročilého diagnostického zobrazování a organizačních řešení pro celý cyklus péče o prsa zahrnující ultrazvuk, zobrazování magnetickou rezonancí (MRI) a pozitrony vyzařující tomografii a počítačovou tomografii. V současnosti už Philips MicroDose přispívá ke snížení ozařování v osmnácti evropských zemích, v USA, Kanadě, Austrálii, Japonsku a na Novém Zélandu. Systém Philips Microdose se používá ve všech hlavních mamografických programech v Evropě.

 

Tak velké rozšíření je výsledkem soustředěné snahy Philipsu dodávat na trh technicky pokročilé a jedinečná řešení s nízkou dávkou ozařování, která poskytují optimální hodnotu pro poskytovatele zdravotní péče a zdravotní přínosy pro pacientky.


 

[1] http://globocan.iarc.fr 

[2] http://www.who.int/cancer/detection/breastcancer/en/index3.html

[3] Oduko, J.M. Young, K.C., Burch, A.: A Survey of Patient Doses from Digital Mammography Systems in the UK  in 2007 to 2009. Digital Mammogr. IWDM 2010, 365–370, (2010).

Baldelli P., et. al., COMPREHENSIVE DOSE SURVEY OF BREAST SCREENING IN IRELAND, Radiation Protection Dosimetry , Vol. 145, No. 1, pp. 52–60, (2010).

Leitz W, Almén A. Patientdoser från röntgenundersökningar i Sverige – utveckling från 2005 till 2008. SSM 2010-14, ISSN 2000-0456, available online (in Swedish) at www.stralsakerhetsmyndigheten.se.

White paper, Comparison of Dose Levels in a National Mammography Screening Program, Philips Healthcare

Pro více informací kontaktujte:

Zoltán Straňovský
Fleishman-Hillard
Tel.: 234 669 509
e-mail: stranovsky@fleishman.com

.

O společnosti Royal Philips Electronics

 Royal Philips Electronics of the Netherlands (NYSE: PHG, AEX: PHI) je společností zaměřující se na zlepšování kvality života pomocí včasných inovací. Jako vedoucí společnost v oblastech zdravotní péče, životního stylu a osvětlovací techniky propojuje Philips technologie a design s cílem vytvářet produkty, které vychází z potřeb spotřebitelů a jsou v souladu s filosofií firmy „Sense and Simplicity“. S centrálou v Holandsku, zaměstnává Philips přibližně 122 000 zaměstnanců ve více než 100 zemích světa. Obrat společnosti 22,6 miliard EUR v roce 2011 řadí společnost jako vedoucí firmu v oblastech léčby srdečních onemocnění, akutní a domácí péče, energeticky úsporné osvětlovací techniky a výrobků souvisejících s moderním životním stylem a pohodlím spotřebitelů. Novinky týkající se společnosti Philips najdete na internetové stránce www.mediacee-philips.com nebo www.philips.com/newscenter.

.