Zpět
×

DOKÁŽETE TO I V KOSMU?

Dokážete provádět každodenní činnosti ve stavu beztíže?

Každý ví, že vesmír představuje prostředí s nulovou gravitací. Neexistuje žádné nahoře nebo dole. Pokud se nedrží nějakého pevného objektu, kosmonauti se na Mezinárodní kosmické stanici (ISS) jen volně vznášejí. Jak tedy dělají všechny ty normální věci, které lidé dělají tady na Zemi každý den? Je možné cokoliv, ano nebo ne?

 

Holení

Ano, ale dávejte pozor. Nikdo nechce vdechovat vaše oholené strniště nebo mít mrak drobných chloupků v očích. Společnost Philips tento problém odhadla již ve dnech mise Apollo 11 a vyvinula zařízení, které bezpečně oholené vousy vysává. Nazvala ho MoonShaver a poslala agentuře NASA, aby se Neil Armstrong a jeho parťáci měli čím ve vesmíru holit.

 

Čištění zubů

Ano. Vymáčkněte kuličku vody z vodní láhve, přidržte hlavu zubního kartáčku tak, aby vlákna vodu absorbovala, a přebytečnou vodu poté polkněte. Máte vlhký kartáček. Vymáčkněte na něj malé množství zubní pasty a začněte s čištěním. Proč malé množství? Protože jakmile s čištěním skončíte, musíte spolknout vše, co je ve vašich ústech. Je to úhlednější než vyplivování do kusu látky, kterou zahodíte. A zubní pasta není jedovatá.

 

Spaní

Ano. V kosmu neexistuje den ani noc, ačkoli můžete vidět, jak se odehrávají na domovské planetě. Ke spánku ve vesmíru nepotřebujete polštář ani matraci a dokonce si nemusíte ani lehat (Vzpomínáte? Neexistuje žádné nahoře nebo dole.). Stačí se zapnout do spacího pytle, který je přichycený ke zdi spací kajuty a doslova odplout do spánku. 

 

Fungování

Ano a ne. Nemít žádnou váhu narušuje mnoho tělesných funkcí. Je běžné, že kosmonautům bývá ze začátku zle. Pokud je nezatěžujete, zmenšuje se objem kostí a svaly zakrňují. Čím déle zůstanete v kosmu, tím obtížnější pro vás bude fungování po návratu. Abyste zůstali v kondici, můžete cvičit na šlapadle na stanici ISS, i když se při tom musíte přivázat, abyste nelétali sem a tam.

 

Použití toalety

Moč je vzácná, tak s ní neplýtvejte. Vejdete do toaletní buňky, zavřete dveře a vyberete si jednu ze dvou barevně označených hadic. Žlutá je na malou potřebu a větší červená na velkou. Každá hadice mírně nasává, aby se váš příspěvek dostal tam, kam má. Moč se recykluje na pitnou vodu a zbývající odpad se skladuje až do chvíle, kdy je možné ho vyložit.

 

Jídlo

Ano, ale v těchto výškách neočekávejte vybranou kuchyň. Dostanete dehydrované jídlo, ke kterému musíte přidat vodu, nebo hotový pokrm, který vybíráte lžící z pytlíku. Na lžíci ale nezůstane – jak je venku, začne se vznášet a musíte ho chytit do úst. Jídla s omáčkou udělají trochu nepořádek.

 

Pití

Ano. Nemůžete si nalít vodu do sklenice, ale můžete ji vysrknout z pytlíku slámkou. A je velmi chutná: byla přece vyrobená z vašeho vlastního potu a moči, případně z téhož ostatních členů posádky. Čištění tělesných kapalin umožňuje stanici ISS recyklovat každý rok 6 000 litrů vody navíc a zbavit se tak nutnosti dovážet toto množství vody 400 km do vesmíru. A recyklační systém je tak účinný, že voda z něj může být čistší než ta, kterou pijete na zemi.

 

Vyhlídka

Zatím není možné vydat se na krátký let do vesmíru a potěšit se výhledem, brzy ale bude. Společnost Philips se stala partnerem společnosti XCOR Space Expeditions při nabízení výletů do kosmu několika šťastným jedincům. Jedním z nich můžete být i vy. Pokud chcete vědět více informací, připojte se k  výpravě.