Zpět
×

10 KOSMICKÝCH VYNÁLEZŮ, KTERÉ JSOU BLÍŽ, NEŽ SI MYSLÍTE

Kolik věcí, které používáme každodenně, pochází z kosmu?

Kosmickému programu agentury NASA vděčí za objevení ohromující množství výrobků. Společnost Philips se chopí šance přispět k této hrdé tradici inovací tím, že umožní na vesmírné lodi XCOR Lynx během jejích vzletů provádět vědecké pokusy. Mezitím si můžete přečíst o 10 nejlepších výrobcích pro každý den, které pocházejí z kosmu:

 

1. Optika odolná proti poškrábání

Protože kosmický prostor obsahuje prach a částice, které mohou poškodit hledí kosmonautovy helmy, vyvinula agentura NASA proces výroby optiky odolné proti poškrábání. Optický průmysl se tohoto vynálezu rychle chopil a začal vyrábět čočky do brýlí desetkrát odolnější proti poškrábání než dřív. 

 

2. Ušní teploměry

Žádný normální teploměr nedokáže změřit teplotu hvězd, proto k tomu agentura NASA vyzkoušela použít infračervenou technologii. Na základě této myšlenky jedna společnost vyrobila infračervený snímač, vložila ho do ušního teploměru a použila ho k měření množství energie, které ušní bubínek předává zvukovodu. Nemocniční verze nyní zjistí vaši teplotu za necelé dvě sekundy. 

 

3. Vložky do bot

Skafandr navržený pro mise Apollo obsahoval speciálně navržené boty, které při každém kroku kosmonauta pružily. Tuto technologii adaptovalo několik výrobců atletické obuvi, aby jejich body absorbovaly energii z nohy došlapující na zem a pomohly jí při odrazu. Neil Armstrong netušil, jak velkou pravdu měl, když vyřkl větu „Velký skok pro lidstvo“.

 

4. Neviditelná rovnátka na zuby

Tom Cruise věděl, že celokovovým úsměvem by obecenstvo v kinech neoslnil. Místo toho se rozhodl používat neviditelná rovnátka, která se dostala na trh v roce 1987 a byla okamžitým úspěchem. Jsou vyrobena ze sloučeniny zvané průsvitný polykrystalický oxid hlinitý (TPA), která byla vyvinutá kvůli ochraně infračervených antén střel naváděných teplem. Síla? Nadzvuková.

 

5. Bezdrátové nářadí

Představte si, že letíte celou cestu na Měsíc, abyste získali vzorky hornin, a pak zjistíte, že nemáte k čemu připojit vrták. Aby k této trapné situaci nedošlo, zapojila se agentura NASA do tvorby výkonného magnetického motoru pro vrták s maximalizovanou životností baterií. Kutilové celého světa si od té doby užívají to samé.

 

6. Filtry na vodovodních kohoutcích

Tato zdánlivě jednoduchá věc vychází z potřeby agentury NASA čistit vodu při dlouhých kosmických letech. A proč ji potřebovali čistit? Ono ve vesmíru není žádný vodovod. Voda, kterou kosmonauti pijí, je recyklovaná z… vody, kterou už kosmonauti pili. Je to tak.

 

7. Satelitní navigace

Ještě dřív, než se do vesmíru dostali lidé, vytvořila agentura NASA družice, které dokázaly komunikovat s lidmi na zemi. Dnešní, mnohem propracovanější verze nám umožňují provádět dálkové hovory a řídit auta tam, kam chceme, i bez těch zastaralých papírových věcí zvaných „mapy“.

 

8. Paměťová pěna

Polyuretanosilikonový plast s otevřenými buňkami byl vytvořen pro sedačky kosmických plavidel agentury NASA ke zmírnění nárazu při přistáních. Materiál rovnoměrně distribuuje hmotnost a tlak a absorbuje tak náraz. Do původního tvaru se vrátí i při stlačení na 10 % své velikosti. Nyní je velmi oblíbený v matracích.

 

9. Detektory kouře

Jestliže v kosmickém prostředí vypukne požár nebo jestliže dochází k vypouštění škodlivých plynů, je lepší to vědět dříve než později. Z toho důvodu agentura NASA pomáhala s vynálezem prvního nastavitelného detektoru kouře s různými stupni citlivosti, aby se zabránilo falešným poplachům. Ty, které visí ve vašem domě, jsou vytvořeny podle verze použité na první americké kosmické stanici Skylab.

 

10. Bezpečnostní drážkování

Vsadíme se, že na tohle byste nepřišli. Tento jednoduchý proces, který ale zachraňuje životy, spočívá ve vkládání dlouhých mělkých kanálů do betonu na rozjezdových drahách a silnicích. Ty odvádějí z povrchu přebytečnou vodu a zajišťují tak větší přilnavost pneumatik. První experimenty proběhly ve výzkumném centru agentury NASA v 60. letech a později se tato inovace rozšířila na přechody pro chodce, okraje bazénů nebo dokonce do kotců pro zvířata.

 

Chcete být součástí hrdé tradice uskutečňování vědeckých pokusů v kosmu? Připojte se k výpravě.