Péče o matku a dítě
Péče o matku a dítě
Philips AVENT - Mealtime milestones

Mezníky v jídelním režimu

Z vašeho malého sluníčka se pomalu stává opravdu zábavná osůbka. A nikde to není vidět tak hezky jako u kuchyňského stolu. A tohle vás čeká v následujících měsících: 

Philips AVENT - Mealtime milestones

Dítě jí jídla pro celou rodinu

Jakmile jste dítě seznámila se všemi typy tuhé stravy, můžete mu začít podívat malé porce jídla pro celou rodinu.

• Jídlo nesmí být příliš horké

• Jídlo rozmačkejte nebo nakrájejte na velmi malé kousky

• Na dítě vždy dohlížejte, když hrozí nebezpečí udušení, například u celých hroznů, cherry rajčátek, popcornu, kousků mrkve nebo hotdogů. 

Samostatné pití

Během následujícího roku by vaše dítě mělo přejít od hrnečku s hubičkou k otevřenému hrnečku, aby se zamezilo kazivosti zubů, A pokud není zrovna mimořádně horkých 6 měsíců, kdy je třeba „pít jako dospělák“, batoleti stačí pít pouze k jídlu a svačince.

Přikrmování

Můžete nadále kojit nebo krmit z láhve v noci nebo když chcete dítě uklidnit, pokud se to vám i dítěti zamlouvá, cílem však je do 24 měsíců dítěte kompletně přejít na příkrmy. V tomto věku doporučuje Americká akademie pediatrů odložit dětskou láhev, protože u dítěte, které jde do postýlky s láhví, hrozí kazivost zubů.  

Samostatné krmení

Vaše miminko už možná začalo jíst jednohubky nebo dokáže držet lžíci. Začněte mu jídlo podávat na plastových talířcích a v plastových miskách, aby si zvyklo jíst jako máma a táta.

Některé děti se umí najíst lžící nebo vidličkou v 18 měsících, ale až do tří let může při jídle nadělat dost nepořádku a pěkně se ušpinit. Je to normální a chvíli to trvá. Nezakazujte mu hrát si s jídlem – kdo si hraje, ten se učí!

Nemůžete uvěřit, že vaše miminko už s vámi jí jídla pro celou rodinu? Připravte se na to, že ve dvou letech se bude dožadovat svých oblíbených jídel! 

Informace uvedené v těchto článcích mají pouze všeobecný charakter a nemohou nahrazovat odborné rady lékaře. Pokud máte vy, vaše rodina nebo vaše dítě vážné nebo dlouhodobé příznaky či obtíže nebo potřebujete radu lékaře, vyhledejte prosím odbornou lékařskou pomoc. Společnost Philips Avent neodpovídá za žádné škody, které mohou vzniknout v souvislosti s informacemi zde uvedenými.

Příbuzné výrobky

Související rady