Péče o matku a dítě
Péče o matku a dítě

Rady pro úspěšné kojení a tipy pro úspěšné kojení

Začínáme

Mateřské mléko je pro děti tou nejlepší výživou a doporučuje se, aby bylo dítě prvních šest měsíců krmeno pouze mateřským mlékem. Zde najdete užitečné tipy pro úspěšné kojení, které mohou být užitečné pro skvělý začátek.

Philips AVENT - Advice for breastfeeding

Kurzy kojení

Než se vám miminko narodí, možná byste se na kurzu ráda dozvěděla něco o kojení nebo se zúčastnila workshopu s porodní asistentkou, abyste byla lépe připravená v čase potřeby. O výhodách kojení si můžete popovídat i s kamarádkami nebo členkami rodiny a požádat partnera a rodinné příslušníky, aby vás podporovali od samého začátku. 

Jak vybrat pohodlnou polohu

Kojení je dovednost, se kterou si většina maminek bez potíží poradí, někdy však může chvíli trvat, než se vám podaří najít pro dítě ideální polohu na krmení. Když se budete cítit pohodlně a najdete si vyhovující polohu, bude pro vás i miminko všechno snazší.

Poloha v náručí

Posaďte se na posteli nebo na pohodlné židli tak, abyste měla podepřená záda. Mírně zvedněte kolena nad úroveň boků – nohy si v případě potřeby podložte.

  • Dítě podepřete ve výšce prsou polštáři. Poté dítě položte stranou; hlava by mu měla pohodlně spočívat v ohybu vašeho lokte.
  • Jakmile je dítě ve správné poloze, uchopte prs zespodu prsty a shora lehce přiložte palec.

Pozice pod paží neboli ragbyový míč

Pozice pod paží je pohodlná zejména v případě, že máte velká prsa, rodila jste císařským řezem nebo máte dvojčata.

  • Sedněte si rovně a na stranu si položte polštář jako podpěru pod paži.
  • Položte si dítě na předloktí a hlavičku mu zezadu podepřete rukou.
  • Umístěte dítě tak, abyste měla jeho chodidla pod paží a kolínka byla přímo pod vaším ramenem.
  • Pokud je miminko malé, možná ho budete muset podložit polštářem, aby mělo k prsu blíž.

Poloha vleže

Poloha vleže po straně vám umožní během kojení ležet, takže zatímco krmíte dítě, můžete si odpočinout.

  • Lehněte si pohodlně na bok. Záda si pevně zapřete polštářem.
  • Další polštář si dejte mezi nohy. Horní nohu pokrčte v koleni a položte na polštář.
  • Dítě položte proti sobě, bříškem na svoje břicho tak, aby ústa dítěte byla na úrovni bradavky.
  • Druhou rukou si podepřete prs a pomozte dítěti s přisáním.

Přikládání

Jakmile najdete polohu, která je pro vás nejpohodlnější, přiložte dítě k prsu, nikoli prs k dítěti. Také se ujistěte, že dítě během kojení může trochu odklonit hlavičku.

Zasuňte dítěti bradavku a dvorec do úst (dvorec je tmavá tkáň kolem bradavky). Podle velikosti dvorce může dítě vzít do úst i část okolní tkáně. Správné přisátí poznáte podle toho, že u nosu dítěte je vidět větší část dvorce než u jeho brady.

Jakmile má miminko bradavku správně v ústech, rychle saje a tím stimuluje spouštěcí reflex. Když pak mléko začne téct, sací pohyby se zpomalí.

Plné kojení

Jakmile se vám začne tvořit mléko (dva až pět dní po porodu), snažte se přimět dítě vypít nejprve všechno mléko z jednoho prsu a teprve poté mu nabídněte druhý prs. Dítě tak bude mít možnost vypít tzv. zadní mléko, které je výživné a pomáhá miminku přibrat. Některá miminka pak už z druhého prsu pít nechtějí, ale uvidíte sama.

Jestliže dítě po krátké chvíli kojení usíná, zkuste je trochu povzbudit, aby se najedlo dosyta. Můžete třeba změnit pozici, dítě odkrýt nebo je polechtat.

Doba kojení je u každé maminky i miminka jiná – obvykle trvá deset až čtyřicet minut. Vše závisí na věku dítěte, na technice a také na vašem spouštěcím reflexu. 

Správné přisátí

Pokud se dítě k prsu správně nepřisaje, mléko nebude správně proudit a dítě se nemusí dostatečně napít. Nebude to pohodlné ani pro vás, protože když máte v prsech příliš mnoho mléka, mohou otékat a bradavky jsou bolestivé. 

Bolestivost může být způsobena tím, že je bradavka v ústech dítěte příliš vpředu. Správná poloha je vzadu, v blízkosti měkkého patra dítěte. Pokud se stále potýkáte s problémy, požádejte o radu profesionálního zdravotníka. 

Šťastné a spokojené

Když vaše dítě vypadá mezi kojeními spokojeně a trvale přibírá na váze, můžete mít jistotu, že od vás dostává dostatečné množství mléka a kojení probíhá správně.

Informace uvedené v těchto článcích mají pouze všeobecný charakter a nemohou nahrazovat odborné rady lékaře. Pokud máte vy, vaše rodina nebo vaše dítě vážné nebo dlouhodobé příznaky či obtíže nebo potřebujete radu lékaře, vyhledejte prosím odbornou lékařskou pomoc. Společnost Philips Avent neodpovídá za žádné škody, které mohou vzniknout v souvislosti s informacemi zde uvedenými.

Příbuzné výrobky

Související rady

Přechod od kojení ke krmení z láhve

Přechod od kojení ke krmení z láhve