Péče o matku a dítě
Péče o matku a dítě
Philips AVENT - Milk allergies

Alergie na mléko

Ačkoli k tomu dochází velmi vzácně, alergie na mléko mohou způsobovat ekzém, koliku, zvracení a úbytek hmotnosti. Jako maminku vás to může velmi znepokojit, proto vám pro začátek nabízíme několik užitečných informací. Pokud se však domníváte, že by vaše dítě mohlo mít alergii na mléko, požádejte o radu odborného zdravotníka.

Philips AVENT - Milk allergies

Na jaké příznaky si dát pozor:

 • problémy s pletí
 • zvracení
 • chronický průjem
 • kolika
 • bolest břicha
 • špatné přibývání na váze
 • hubnutí 
 • nedostatečný růst

Děti krmené náhradní stravou

Některé děti mohou být alergické na protein v náhradním mléku pro děti. Pokud se profesionální zdravotník domnívá, že by to mohlo být příčinou potíží, může zkusit vašemu dítěti podávat speciální stravu, aby zjistil, zda příznaky alergie zmizí.

Hydrolyzovaná náhradní strava pro děti

U mléčného proteinu v této stravě došlo k rozštěpení na mnohem menší fragmenty, aby se zabránilo alergické reakci. Tato mléka mají neobvyklou chuť – malé děti je konzumují bez problémů, ale starší už možná tak nadšené nebudou.

Náhradní dětská strava s aminokyselinami

Pokud po vyzkoušení hydrolyzované náhradní stravy pro děti nedojde k ústupu těchto symptomů, další volbou může být umělá dětská strava s aminokyselinami.

Náhradní sójová strava

Náhradní sójová strava neobsahuje mléko, nedoporučuje se však dětem do šesti měsíců. Je to proto, že sójové mléko má vyšší obsah fytoestrogenů a může způsobovat hormonální problémy, zejména u malých dětí.

Abyste měli jistotu, že mléko pro vaše dítě stále obsahuje všechny nezbytné živiny pro optimální růst a vývoj, měli byste se poradit s certifikovaným odborníkem na výživu.

Kojené děti

Je mimořádně vzácné, aby bylo dítě alergické na mateřské mléko. Pokud se však domníváte, že příčinou problémů vašeho dítěte je alergie na mateřské mléko, můžete zkusit vyloučit ze stravy určité potraviny. Pokud se chystáte vynechat potraviny jako ryby, maso, některé druhy zeleniny nebo ovoce, lze je obecně nahradit potravinami ze stejné skupiny. Pokud však ze stravy vyloučíte mléko a mléčné výrobky, bude třeba, abyste užívala doplněk výživy s obsahem vápníku (1 250–1 350 mg denně).

Tento krok byste opět měla konzultovat s certifikovaným odborníkem na výživu, abyste měla jistotu, že je vaše strava i pro vás i dítě nadále dostatečně výživná.

Informace uvedené v těchto článcích mají pouze všeobecný charakter a nemohou nahrazovat odborné rady lékaře. Pokud máte vy, vaše rodina nebo vaše dítě vážné nebo dlouhodobé příznaky či obtíže nebo potřebujete radu lékaře, vyhledejte prosím odbornou lékařskou pomoc. Společnost Philips Avent neodpovídá za žádné škody, které mohou vzniknout v souvislosti s informacemi zde uvedenými.

Příbuzné výrobky

 • Nejste si jisti, který si koupit?
  Vyberte až tři výrobky a porovnejte je!

Související rady