Péče o matku a dítě
Péče o matku a dítě
Philips AVENT - A baby routine that works for you

Zavedení vlastního režimu

Přivést na svět dítě je událost, která vám změní život. Prvních několik týdnů může být poměrně náročných, protože si vy i dítě budete zvykat na nový život. Za nějakou dobu však oba oceníte zavedení denního řádu.

Philips AVENT - A baby routine that works for you

Život s novorozeným miminkem může být poměrně náročný a vyčerpávající, i když dítě většinu času prospí. A pak je tu krmení. Novorozence je třeba krmit v průměru jednou za tři hodiny. Chvíli také trvá, než si dítě zvykne na střídání dne a noci, takže v této rané fázi byste se neměla bát zavést jasně daný denní řád pro dítě. Jednoduše se zaměřte na to, abyste se s dítětem poznávali, zvykejte si na kojení, zavádějte režim spaní a dbejte na to, abyste dostatečně odpočívala a starala se o sebe.

Po několika týdnech můžete začít pomýšlet na zavedení denního řádu pro dítě. Dodá vám to větší pocit, že máte kontrolu nad svým životem a také u dítěte se tím posílí pocit bezpečí. Většina dětí zažívá větší pohodlí, když vědí, kdy je čas na hraní, jídlo či spánek. A pro maminky je skvělé vědět, že čas od času je čeká nějaká ta chvilka pro sebe.

Každé miminko je jiné

V otázkách denních řádů neexistují žádná zavedená pravidla. Každé dítě je jiné. Ale i tak bývá dobré, jestliže začnete vlastním rituálem před usnutím. Když jsou dítěti dva až tři měsíce, začínejte večer koupelí, krátkou masáží, nakrmením a ukolébavkou. Ve věku šesti měsíců můžete přidat pohádku a plyšáka na spaní. Dítě můžete učit delšímu spánku v noci tím, že je budete přes den pravidelně a vydatně krmit a v noci pak ztlumíte světlo, nebudete příliš mluvit a plenky budete měnit jen tehdy, pokud to bude nutné. Dobré spánkové návyky představují přínos pro dítě i pro rodiče na dlouhá léta dopředu.

Dudlíky

K uklidnění dítěte často pomůže šidítko. Děti mají silný sací reflex a pouhé sání je někdy dokáže přirozeně uklidnit. Vyberte a vyzkoušejte ortodontické šidítko, které podporuje zdravý vývoj zubů. Nezapomínejte šidítka pravidelně sterilizovat, zejména pokaždé, když upadnou na zem.

Elektronické chůvy

Ačkoli po dobu prvních šesti měsíců se doporučuje, aby s vámi dítě spalo v jedné místnosti v samostatné kolébce, občas se stane, že s ním ve stejné místnosti nebudete. Pak vám může pomoci dobrá dětská chůvička. Je to skvělý pomocník, díky kterému můžete dítě slyšet, aniž by bylo třeba k němu spěchat, kdykoli zaslechnete nějaký zvuk. Můžete tak nechat dítě, aby se samo připravilo ke spaní, a tím mu dlouhodobě pomůžete zavést správné návyky ohledně spánku. 

Neexistují žádná neměnná pravidla

Stačí pamatovat na to, že co se týče denního řádu dětí, neexistují žádná učebnicová pravidla. Vaše dítě je samostatná bytost a může nějakou dobu trvat, než si na denní řád oba zvyknete. A nejen to: někteří rodiče nevyžadují striktní režim, zatímco jiní nevědí, co by si bez něj počali. Jde o vaše dítě a rodičovství prožíváte právě vy. Poslouchejte tedy své instinkty a když je to třeba, nebojte se požádat o radu. 

Informace uvedené v těchto článcích mají pouze všeobecný charakter a nemohou nahrazovat odborné rady lékaře. Pokud máte vy, vaše rodina nebo vaše dítě vážné nebo dlouhodobé příznaky či obtíže nebo potřebujete radu lékaře, vyhledejte prosím odbornou lékařskou pomoc. Společnost Philips Avent neodpovídá za žádné škody, které mohou vzniknout v souvislosti s informacemi zde uvedenými.

Příbuzné výrobky

Související rady

Nejlepší tipy, jak zavést denní řád pro dítě

Nejlepší tipy, jak zavést denní řád pro dítě