Péče o matku a dítě
Péče o matku a dítě
Philips AVENT - Top tips for establishing a baby routine

Nejlepší tipy pro zavedení denního řádu pro dítě

Philips AVENT - Top tips for establishing a baby routine

Denní řád dítěte může být tak volný nebo tak striktní, jak chcete

Dobrou definicí denního řádu je, že je to uspořádání dne dítěte, s přihlédnutím k jeho potřebám spánku během dne i noci. Znamená to, že vy i vaše dítě budete zhruba vědět, co a kdy se během dne děje, takže můžete plánovat různé činnosti a dítě je zároveň spokojené.

Nejprve je třeba zvládnout jednotlivé prvky, které pak můžete zkombinovat v denním řádu

Nejprve je třeba naučit se správně kojit. Včasné, časté a vydatné krmení během prvních týdnů zajistí miminku dostatečný přísun mléka. Zpočátku dítě potřebuje jíst často a podle svého. Když pak později dítě naučíte jíst dosyta, můžete mezi jednotlivá kojení vkládat delší přestávky. Můžete pak kojit snadněji a neovlivníte tvorbu mléka.

Dobré spánkové návyky jsou pro zavedení denního řádu dítěte zásadní

Opět může být snazší nejprve pracovat na těchto návycích, než se rozhodnete zavést pevný časový řád. Naučit dítě dobrému spánkovému vzorci je důležité nejen pro denní řád, ale pro pohodu celé domácnosti.

Když se dítě probudí, začněte den krmením

V závislosti na věku si možná dítě bude chtít zdřímnout hodinu nebo dvě poté, co se poprvé probudilo.

Zaveďte večerní koupání v pravidelnou dobu

Když je dítě ve věku dvou až tří měsíců, večerní koupel, masáž, krmení, známá ukolébavka a prostředí mu napoví, že je čas jít do postýlky. Je to také krásný způsob, jak zakončit den.

Poznejte, kdy je dítě unavené

Dítě mladší šesti měsíců vydrží obvykle vzhůru maximálně 90 minut. Tato skutečnost pro vás může být vodítkem, jak poznat, kdy je dítě unavené. Pokud je budete ke spaní nutit příliš brzy nebo příliš pozdě, možná si nebude chtít lehnout. Novorozené děti mohou během prvních týdnů zůstat vzhůru jen tak dlouho, aby se najedly (maximálně 45–60 minut), a poté zase usnou.

Čas krmení

Pokud dítě vydrží mezi kojením tři až čtyři hodiny, krmte je brzy ráno, dopoledne, odpoledne, navečer a pozdě večer. V noci je nechte, ať se na jídlo probudí podle vlastní potřeby.

Po denním krmení dítě podporujte v tom, aby si hrálo a bylo vzhůru

Můžete s tím začít, jakmile začne dítě projevovat přirozenou čilost (kolem tří měsíců věku). Zpočátku si s ním stačí jen chvilku povídat nebo mu zpívat během výměny plenek. Ve třech měsících už většina dětí ráda tráví trochu času pod dětskou hrazdičkou, v houpačce, venku v kočárku nebo na vašem klíně.

Na denním řádu mají děti rády to, že je shodný, jsou v něm známé činnosti a cítí v něm bezpečí

Díky dennímu řádu se vám při troše štěstí podaří zabránit tomu, aby bylo dítě příliš unavené, mrzuté a uplakané.

Pokud kojíte…

Zkuste dítěti nabídnout prs pokaždé, když podle vás potřebuje nakrmit, bez ohledu na zavedený řád. Zajistíte tak řádnou tvorbu mléka a dítěti naplníte potřebu krmení. Svačinka navíc nebo brzké jídlo zaběhaný řád nijak nenaruší.

Informace uvedené v těchto článcích mají pouze všeobecný charakter a nemohou nahrazovat odborné rady lékaře. Pokud máte vy, vaše rodina nebo vaše dítě vážné nebo dlouhodobé příznaky či obtíže nebo potřebujete radu lékaře, vyhledejte prosím odbornou lékařskou pomoc. Společnost Philips Avent neodpovídá za žádné škody, které mohou vzniknout v souvislosti s informacemi zde uvedenými.

Příbuzné výrobky

Související rady

Nejlepší tipy, jak pomoci dítěti ke kvalitnímu spánku

Nejlepší tipy, jak pomoci dítěti ke kvalitnímu spánku

Problémy se spánkem u batolat

Problémy se spánkem u batolat

Důležitost spánku

Důležitost spánku