Péče o matku a dítě
Péče o matku a dítě
Philips AVENT - The importance of sleep

Důležitost spánku

Philips AVENT - The importance of sleep

První měsíce s novorozeným dítětem mohou být velmi únavné, je tedy důležité, aby měli rodiče možnost pořádně se vyspat.

V prvním roce života dítěte mohou novopečení rodiče přijít o 400 až 750 hodin spánku. Dobrá zpráva však je, že existuje několik věcí, kterými můžete pomoci všem zúčastněným, aby byli odpočatější.

Většina čerstvých rodičů si v prvních týdnech ráda nechává dítě blízko u sebe. Ideální je dětský košík nebo malá kolébka, protože se dají přenášet po domě a dítě může být tam, kde jste vy.

Doporučuje se, aby prvního půl roku spalo dítě v samostatné kolébce ve stejné místnosti jako rodiče. Po několika prvních týdnech už ale možná nebudete mít potřebu hlídat dítě tak úzkostlivě a usoudíte, že by mohlo spát v jiné místnosti. Je však velmi důležité, abyste zůstali v kontaktu, i když nejste spolu – a v tom vám může pomoci dobrá dětská chůvička.

Zůstaňte v kontaktu, i když zrovna nejste s dítětem

Dětské chůvičky umožňují dítě sledovat, i když zrovna nejste ve stejné místnosti. Řada chůviček Philips Avent se postará o klid rodičů. Nejenže se dozvíte, že vaše děťátko pláče, ale můžete na něj přes chůvičku i mluvit a uklidnit ho svým hlasem.

Chůvičky vás mohou také na dálku upozornit na teplotu a vlhkost v dětském pokoji. Spánek a odpočinek děťátka mohou velmi snadno narušit i ty nejmenší výkyvy ovzduší, protože děti si nedokáží efektivně regulovat vlastní tělesnou teplotu. S nejnovějšími chůvičkami DECT můžete odkudkoli v domě sledovat teplotu a vlhkost a kontrolovat, zda je prostředí v dětském pokoji pohodlné a zdravé.

Zavádění rituálu

Některé děti se ukládají k spánku hůře než jiné. Usínání často pomáhá stále stejný večerní rituál, například zatáhnutí závěsů, ukolébavka nebo uložení dítěte do spacího pytle místo pod peřinku. Často také pomůže šidítko. Děti mají silný sací reflex a pouhé sání je někdy dokáže přirozeně uklidnit.

Navoďte dítěti atmosféru usínání, ale povzbuzujte je k tomu, aby samotné usnutí zvládly samy – popřejte jim dobrou noc a potichu z místnosti odejděte. Pokud je to nutné, můžete se vrátit a uklidnit je, ale odejděte dříve, než úplně usne. Dítě si postupně zvykne na usínání o samotě. Děti, které dokáží usnout samy, téměř vždy dříve prospí celou noc, neboť dokážou usnout i v případě, že se v noci probudí. Většina dětí je ve věku šesti až sedmi měsíců schopná spát celou noc, tedy 10 až 12 hodin).

Vštípit dítěti dobré návyky ohledně spánku může zabrat dost času, ale vytrvejte a výsledky se brzy dostaví.

Informace uvedené v těchto článcích mají pouze všeobecný charakter a nemohou nahrazovat odborné rady lékaře. Pokud máte vy, vaše rodina nebo vaše dítě vážné nebo dlouhodobé příznaky či obtíže nebo potřebujete radu lékaře, vyhledejte prosím odbornou lékařskou pomoc. Společnost Philips Avent neodpovídá za žádné škody, které mohou vzniknout v souvislosti s informacemi zde uvedenými.

Příbuzné výrobky

Související rady