Péče o matku a dítě
Péče o matku a dítě

Rady a tipy, jak dítě uložit k spánku

Jestliže vaše dítě spí dobře, máte velké štěstí, někdy ale děti potřebují při usínání trochu pomoci – a je možné je naučit lépe spát.

Philips AVENT - baby sleeping

Novorozenci

U novorozenců, kteří jsou neklidní, je možné využít výhod přímého kontaktu pokožky dítěte a rodiče a častého mazlení.

Novorozence velmi uklidňuje pohyb. Neklidné dítě zkuste lehce houpat v náručí, v kočárku, houpačce nebo dětském nosítku. Velmi uklidňující je také sání, zkuste tedy kojit nebo dát dítěti šidítko.

Monitory

Když je dítě v jiné místnosti, můžete jej hlídat prostřednictvím elektronické chůvy. Dítě tak může spát klidně, aniž byste ho rušili tím, že ho budete chodit kontrolovat. Některé chůvičky mají funkci teploměru, takže vás upozorní, pokud se teplota v dětském pokoji příliš sníží nebo zvýší. Když pak dítě vyroste (a je ve spánku hlučnější), pořiďte si chůvu s nastavitelnou citlivostí. Neuslyšíte tak každý zvuk, ale když vás dítě bude potřebovat, budete to vědět.

Jak se dítě může uklidnit samo

Po prvních pár týdnech si ověřte, zda můžete dítě nechat, aby se uklidnilo samo. Až bude ospalé a uvolněné, uložte je do postýlky – při troše štěstí vaše dítě bez velkých potíží usne. Pokud ano, nebudete se muset vracet dříve než na další krmení, pokud se ale bude dítě hodně ozývat, můžete jej přijít utišit.

Ukolébavky

Ukolébavky vám mohou pomoci dítě opět uspat a pokud má vaše chůvička rodičovskou jednotku, můžete mu zpívat nebo si s ním hrát na dálku jejím prostřednictvím. Díky funkci oboustranné komunikace můžete dítě uklidnit, aniž byste chodili do místnosti. To je opravdu užitečné, když učíte dítě spát a dítě bude zároveň vědět, že jste na cestě.

Noční světla

Mnohé děti mají rády noční světlo, které je také užitečné, když chcete dítě potmě zkontrolovat. Můžete použít například noční světlo, které je součástí dětské chůvičky, je příjemně tlumené, takže dítě neruší.

Spací pytle

Skvělou alternativu k prostěradlům a přikrývkám představuje pytel na spaní, protože se dítě ve spánku neodkope. Pytle se vyrábí v různých gramážích pro různá roční období a udržují dítě během spánku při konstantní teplotě.

Uspávání

Od dvou až tří měsíců je vhodné začít zavádět večerní rituál, který je příjemný pro dítě i pro rodiče. Dítě nejprve vykoupejte, krátce namasírujte, nakrmte mlékem a můžete mu zazpívat například ukolébavku. Od šesti měsíců pak přidejte pohádku a hračku na spaní.

Jídlo během dne

Učte dítě delšímu spánku v noci tím, že je budete přes den pravidelně a vydatně krmit. V noci pak ztlumte světlo, příliš nemluvte a plenky měňte dítěti jen tehdy, pokud to je nutné.

Informace uvedené v těchto článcích mají pouze všeobecný charakter a nemohou nahrazovat odborné rady lékaře. Pokud máte vy, vaše rodina nebo vaše dítě vážné nebo dlouhodobé příznaky či obtíže nebo potřebujete radu lékaře, vyhledejte prosím odbornou lékařskou pomoc. Společnost Philips Avent neodpovídá za žádné škody, které mohou vzniknout v souvislosti s informacemi zde uvedenými.

Příbuzné výrobky

Související rady